DYM

Türkiyedeki Yabancılar İçin Yasal Hizmetler

DYM Hukuk ve Danışmanlık olarak tamamen profesyonel bir şekilde yabancılara hukuki hizmetler sunmaktayız. Hukuki sorunlarının çözümüne kolayca ve kısa süre içinde ulaşmaya yardımcı olmaktayız.

Orta Doğu, Afrika ve Avrupa'dan dış ilişkiler ile ilgili uzmanlaşmış avukat ekibimiz, Türkiye'de ikamet eden yabancılarla ilgili yasalara uygun olarak hukuki danışmanlık hizmeti vermektedir.

Sunulan danışmanlık ve hizmetler, Türkiye'de yasal ikamet, evlilik ve ölüm işlemleri ile yabancı yatırımcılar ve iş adamları için birçok işlemin başarı ile yapılmasını hızlandırmaya yardımcı olur.

 

Türkiye’de Bulunan Yabancılara Verilen Hukuki Danışmanlık Ve Hizmetler

Türk Vatandaşlığı

Türk topraklarında ikamet eden yabancılara 30 ile 60 iş günü arasında değişen bir süre içinde yatırımcı ve ailesi için Türk vatandaşlık dosyasını çıkarma konusunda yardımcı oluyoruz ve yatırımcı müvekkillerimiz Türkiye içinde veya dışında olsun, avukatlarımız müvekkiller adına tüm prosedürleri tamamlamakla sorumludur.

DYM Hukuk ve Danışmanlık olarak her tür vatandaşlık için prosedürleri kolaylaştırma konusunda uzmanız.

Türk vatandaşlığı almanın birçok yolu vardır ve şu şekildedir:

 

1- Yatırım Yoluyla Türk Vatandaşlığı

En yaygın vatandaşlığa kabul yöntemlerinden biridir ve yatırım biçimleri aşağıdaki gibidir:

 • Değeri en az 400.000 ABD Doları olan bir veya daha fazla gayrimenkulü en az üç yıl satılmaması şerhi düşürülmek kaydıyla edinmiş olduğu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca tespit edilmiş olmak,
 • En az 500.000 ABD doları veya karşılığı döviz tutarında katkı payını, kapsamı Sigortacılık ve Özel Emeklilik ve Denetleme Kurumu tarafından belirlenen fonlarda tutmak ve en az üç yıl sistemde kalmak şartıyla bireysel emeklilik sistemine yatırdığı Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumunca tespit edilmiş olmak,
 • n az 50 kişilik istihdam oluşturduğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca tespit edilmiş olmak.

 

2- Osmanlı Ve Türk Kökenli Olduklarının İspatı İle Türk Vatandaşlığı

Vatandaşlığa alınmak için Osmanlı kökenli olduğunun ispatı, yetkili makamlara bir Osmanlı veya Türk belgesi veya yasal olarak onaylanmış herhangi bir belge sunmaktır.

 

3- Türkiye'de Daimi İkamet Yoluyla Vatandaşlık

Türkiye Cumhuriyeti'nde kesintisiz 5 yıl ikamet eden bir yabancı, İçişleri Bakanlığı'nın onayı ile Türk vatandaşlığını kazanmaya hak kazanan daimi ikamet kartı almaya hak kazanır. “5 yıl süreyle kesintisiz olarak Türkiye’de ikamet etmek” şartını sağlamak için yabancının uzun dönem ikamet izni, öğrenci ikamet izni veya aile ikamet izni ile Türkiye’de kalması gerekmektedir.

 

Daimi ikamet izni alma koşulları :
 • Türk topraklarında geriye dönük olarak 5 yıl süreyle kesintisiz ve düzenli ikamet etmek,
 • Son 3 yılda sosyal yardım almamak,
 • Kendisinin ve ailesinin geçimini sağlayacak düzenli bir gelire sahip olmak,
 • Yabancının geçerli bir sağlık sigortasının olması,
 • Kamu düzeni ve güvenliği için tehdit oluşturmamaktır.

 

4- Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığı

Bir Türk vatandaşı ile evlilik, doğrudan Türk vatandaşlığını kazandırmaz. En az üç yıldan beri bir Türk vatandaşı ile evli olan ve evliliği devam eden yabancılar Türk vatandaşlığını kazanmak üzere başvurabilirler. Başvuru tarihinden sonra Türk vatandaşı eşin ölümü nedeniyle evliliğin sona ermesi halinde aile birliği içinde yaşama şartı aranmaz.

 

Türk vatandaşlığı sahibi aşağıdaki avantajlardan yararlanır:
 • Daimi ikamet,
 • Çifte vatandaşlığa izin verilmesi,
 • Türkiye'de sınırsız çalışma ve yatırım yapma imkanı,
 • Birçok ülkeye vizesiz seyahat etmek,
 • Birçok ülke için vize alırken kolay prosedürler,
 • Eşi ve 18 yaşından küçük çocukları için Türk vatandaşlığının kazanılması,
 • vrupa Ekonomik Topluluğu ile Ankara Anlaşması gibi çok taraflı ikili anlaşmalar yoluyla Türklere sağlanan uluslararası teşviklerden yararlanmak.

 

Türkiye'de İkamet İzni

Türkiye'de her türlü ikamet izni alma prosedürlerini kolaylaştırıyoruz; turistik ikamet, tapu ikameti, Türkiye'de öğrenci ikameti, aile ikameti ve Türkiye'de insani ikamet.

 

Çalışma İzni

Türkiye Cumhuriyeti’nde çalışmak isteyen her yabancı uyruklunun alması gereken bir izin türüdür. Çalışma izni olmayan bir yabancının, Türkiye’de herhangi bir işte çalışması yasal olmayıp ayrıca cezai yaptırımlara tabi tutulmuştur.

 

İZİNSİZ YABANCI İŞÇİ ÇALIŞTIRMA

İzinsiz yabancı işçi çalıştırma, 6735 Sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu’na göre idari para cezasına bağlanmıştır. Ayrıca sınır dışı edilmeleri üzerine İçişleri Bakanlığı’na bildirimde bulunulur.

Yabancı işçi çalıştırılmaya veya yabancı işçi olarak çalışılmaya devam edildiği surette belirtilen idari para cezaları 1 kat artırılarak uygulanır.

 

Kişisel Vergiler

Yabancılara kişisel vergiler ve ödeme yöntemleri ile ilgili hukuki danışmanlık ve hizmet sunarken, Türkiye'deki vergi kanunlarındaki son değişikliklerden haberdar olmanızı ve vergi ödemeye ilişkin tüm yasal prosedürlerin tamamlanmasını sağlıyoruz.

 

Gayrimenkul Alım Satımı

Gayrimenkul uzmanı avukatlardan oluşan ekibimizin yardımıyla Türk topraklarında size güvenli bir yatırım garantisi veriyoruz.

Ayrıca tüm alım satım süreçlerinde; ticari veya konut amaçlı gayrimenkuller için, mülk seçiminden başlayarak, noter veya Tapu müdürlüğü tarafından onaylandıktan sonra tapunun alınmasına kadar adım adım sizinle birlikteyiz.

 

Evlilik ve Ölüm Prosedürleri

Türkiye'deki yasal evlilik koşulları çerçevesinde ve Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu'na uygun olarak yabancılar için resmi nikah akdi düzenliyor ve ilgili makamlardan evlilik cüzdanı alıyoruz.

Ayrıca belediyenin defin işlerinden defin izinleri alıyoruz ve merhumun kaydını iptal etmeleri için yetkililere, Nüfus Dairesine ve Göç İdaresine bilgi veriyoruz. Ayrıca kanuna göre mirasın envanterinin çıkarılması için tüm prosedürleri takip ediyoruz.

 

Yeni Şirket Kurma

Yabancı yatırımcı olarak; karmaşık prosedürler olmadan Türkiye'de yeni bir şirket kurmanıza yardımcı oluyoruz ve Türkiye dışındaysanız, sizden resmi bir vekâletname ile şirket kurma ile ilgili tüm işlemleri sizin üstleniyoruz.

 

Sürücü Ehliyeti

Türkiye'de yeni sürücü belgesi alma işlemlerini veya yabancı sürücü belgesinin Türkçe ile değiştirilme sürecini sizinle birlikte takip ettiğimiz gibi ayrıca noterde tercümesini ve tasdikini sağlıyoruz. 

   

Noter Hizmetleri

Pasaport, doğum belgesi, nüfus cüzdanı, evlilik sözleşmesi, kira sözleşmesi, alım satım sözleşmeleri, eğitim belgeleri ve diğer belge ve belgelerin Türk Noterliği nezdinde tasdiki hizmetini sizlere sağlamaktayız.

 

Muhasebe

Mali, idari ve muhasebe işleriyle ilgili her konuda danışmanlık hizmetleri ve muhasebe işleri sunduğumuz gibi yatırım projelerinin performansını değerlendirmek için periyodik muhasebe işlemleri yapıyoruz.

Whatsapp ile İletişime Geç